اتفاقا حجاب محدودیت است!!!

دوست گلم که گفتی بعضی ها که فکر میکنند حجاب محدودیت است گناه آنها چیست ؟

و در جواب شما شما:

حجت الاسلام سید مقدام حیدری:

راست می گویم. حجاب محدودیت دارد و یکی دوتا هم نیست محدودیتهایش. حجاب نمی گذارد، یک دختر به هر روشی که دوست داشت و عشقش کشید، تیپ بزند. حجاب مانع این می شود، دختر به هر گونه ای که خواست، وارد اجتماع شود. حجاب نمی گذارد که دختر در هر رشته ورزشی وارد شود و قهرمان گردد، چرا که برخی از رشته ها را نمی توان با حجاب انجام داد. دختران بدحجاب راحت تر می توانند کار پیدا کنند و درامدی کسب کنند، چون فضای بسیاری از شغل ها و کارها، برای یک دختر باحجاب مناسب نیست.

یک دختر، هرگز نمی تواند با حفظ حجاب کامل و رعایت حلال و حرام خدا ستاره سینما شود، امکان ندارد. دختر، بدون حجاب زیباتر است، پس حجاب، جلوه گری دختر را محدود می کند. حجاب در گرمای تابستان آزاردهنده است، نیست؟ در راه رفتن و از پله بالا رفتن هم راحتی دختر را محدود می کند. و دهها محدودیت دیگر دارد این حجاب نازنین. مگر می شود اینها را منکر شد؟

بسیاری از دخترانی که از حجاب فراری اند و آن را محدودیت می دانند، منظورشان از محدودیت همین هاست و حق دارند که آن را محدودیت بدانند، واقعا مگر حجاب محدودیت نیست؟ هزاری هم که شعار بدهیم، و شعر بگوییم که حجاب محدودیت نیست، این حقیقت بدیهی را نمی شود انکار کرد. قبول کنید.

جانم به ایده تربیتی خدا که فرمود: (إلا الذین آمنوا وعملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر) تا نشان دهد که عمل به حق مکافات و محدودیت دارد. و کسانی که همدیگر را به حق توصیه می کنند، باید همدیگر را به صبر و شکیبایی بر تلخیها و محدودیتهای مسیر حق نیز توصیه کنند. و همه باید بدانند که مسیر حق جای فرزندان مادر (بچه ننه ها) نیست. بر حذر باش که سر می شکند دیوارش.

چرا حجاب را به عنوان وسیله ای راحت و آرایش دهنده! و بسیار لذت بخش و بدون هیچ گونه مکافات، معرفی می کنیم، تا دختران و زنانی که چنین حسی نسبت به آن پیدا نمی کنند، رهایش کنند و به آن تن ندهند؟

تعارف را رها کنیم و راست بگوییم که حجاب هم مثل هر وظیفه و تکلیف دیگری سختی های خود را دارد، ولی آدم نمی شود آن کس که همواره از سختیها فرار کند و هیچ محدودیتی را نپذیرد. محکم بگوییم که حجاب محدودیت است، ولی تنها فرق انسان و حیوان این است که انسان برای رسیدن به کمالش قدرت محدود کردن خود را دارد، اما حیوان ندارد.

به نظر می رسد که این روش، بهتر باشد و با قرآن سازگارتر. خدا نیز در قرآن تعارف را کنار گذاشته و راحت از سختی نماز گفته است، تا کسی فکر نکند که نماز راحت الحلقوم است. خداوند بیخود و بیجهت از روش تربیتی لقمان را تأیید نکرد. لقمان کاربلد بود و می دانست چگونه فرزندش را تربیت کند. به او گفت: نماز را بپا دار و به معروف امر کن و از منکر بازدار و بر آن چه بر تو آمد صبر کن. "یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اصْبِرْ عَلى‏ ما أَصابَک" [لقمان: 17]‏ در این صورت هر مشکلی که بر سر راه فرزند می آید، او را از مسیر حق خسته نمی کند، چرا که همه مشکلات موجود در مسیر حق را طبق قاعده می داند.

البته می دانم که در مسیر حق با همه مشکلاتش بیشتر خوش می گذرد. و انسان مؤمن در همین دنیا نیز بهره بیشتری از سعادت دارد. ولی نباید از مشکلات و مکافات و محدودیتهای مسیر حق را ندید گرفت و منکر شد.

/ 16 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هنوز منتظرم؟؟؟؟؟؟؟؟

به به سلام آبجی خانوم ! دلمون براتون شده قد یه اپسیلون! حالت خوفه؟ بازم که دیر به دیر می آپی![کلافه] همش داری منو مجبور میکنی دربست بگیرم بیام اونجا یه حال اساسی بهت بدم... گان سالما،آپ شو! [قلب] یانبی!

مهاجر

یکی میگفت مهم نماز و روزه وحجاب نیست. مهم اینه که دلت صاف باشه میگم اگه بخوام بد باشم باید چیکار کنم؟

حمید بناء

سلام موفق باشید در راه طندگیتان التماس دعا

مهدی

سلام همسنگر خدا قوت خيابون اسلام بروز شد مي دانم كه از نظر فراموش نمي كنيد يا حق

اسپایدر گرل

سلام(لطفا خسته نشید و برای اطلاعات کسب کردن در مورد من کامنتم رو تا اخر بخونید) ممنون که به وبم سر زدی.خب ، اونجورا که پیداست شما فرد مذهبی ای هستی و من گمون نکنم که با هم سازش داشته باشیم...البت فکر نکنی که من یه دختری هستم که آرایش می کنم و فکرم پیش مد و لباس و boy friend و آهنگ و ازین جانگولک بازیاست. به نظر من هر کس باید بنا به عقایدش زندگی کنه.حجاب این نیست که همه ی موهات تو باشه و لباست تا مچت باشه و ... این زندانی کردن انسان تو یک لباسه نه حجاب.حجاب یعنی اینکه ما لباس تنگ نپوشیم ، خودآرایی بیش از حد که سبب توجه دیگران به ما میشه نکنیم و و و و ..... اگه این محدودیت ها تو ایران نبود چه بسا دختر ها هم مانند اروپایی ها می گشتن(یعنی ساده)ما چهار سال پیش سه هفته انگلیس رفتیم ، دختر ها و خانم هایی که میدیم حتی یه پنکیک یا رژ نزده بودن ... به جون خودم راست میگم ... ما حتی یک عروس انگلیسی هم دیدیم و باور کن اونم آرایش نکرده بود !! باورت میشه؟چون محدودیت براشون نمیزارن.منظورم اینه که اگه به زور چیزی رو به مردم تحمیل نکنن هیچ مشکلی پیش نمیاد.

اسپایدر گرل

امشب برای دیدن سگ های اهلی و دست آموز که پردیسان میارن رفتیم و یک اتفاق فوق العاده بد واسه یکی از سگ ها افتاد...اونایی که زیر برج میلاد داشتن نور افشانی می کردن صدا هایی راه انداخته بودن که مامانم ترسید چه برسه به اون سگ بیچاره.تا سر و صدا شروع شد ( نور افشانی ) سگه دوید نمیدونم کجا رفت ... مادر صاحبش چنان گریه ای می کرد که بیا و ببین . واقعا نگرانم نمیدونم چه بلایی سر سگه اومده خیلی ناراحتم(خدا تو خواب به من هشدار داده بود . خواب دبدم دیشب که یه سگ داره تو پارک میدوه و منم با سرعت یوزپلنگ در حال گرفتنشم و .... من اگه میدویدم و می گرفتمش هیچ مشکلی براش پیش نمیومد چون من دویدنم در حد تیم ملیه واقعا پر سرعتم) اینم از این محدودیتشون.قانونشون به درد خودشون میخوره . نگهداری سگ و گرداندنشون تو خیابون ها ممنوع شده و این بیچاره ها مجبورن شب سگشونو بیرون ببرن و همین میشه آخرش دیگه.احتمالا تصادف کرده.میتونم وابستگی بین سگ و صاحبش رو درک کنم. میبینی؟این کشور شورشو در آورده.سگ ممنوع . آزادی کلام ممنوع . آزادی دخترا ممنوع . ماهواره ممنوع . یهو بگین سرتونو بزارین زمین و بمیرین.

اسپایدر گرل

نظراتم دلت رو زد؟باشه.از همون اول نباید انتخابم میکردی...

یاسر

برهشت را به بها دهند نه به بهانه

اسپايدر گرل

حالا نوبت ميرسه به جواب دادن سوال هايي كه ازم پرسيدي [نیشخند] چرا به سگ ها اينقدر عشق ميورزي ؟ خب ، جواب اين سوال كاملا مشخصه ... چون وفادارن ... تا حالا سگ داشتي ؟ منم نداشتم ولي سه روز با خانواده ام رفته بوديم سرعين ، اونجا دو تا سگ بالغ بودن با شش هفت تا توله سگ ... با يكي از توله سگ ها رفيق شدم ... باور كن فقط يه دست نوازش سرش كشيدم و يك يا دو تيكه بهش غذا دادم ولي جوابي كه اون به من داد بيشتر از اين حرفا بود ... جوري باهام رفتار ميكرد كه اينگار بزرگترين كار رو براش انجام دادم . اونجا بود كه قدر اين مخلوق با وفا رو دونستم و طبق تحقيقاتي كه انجام دادم دليل قانع كننده اي مبني بر نجاستش نديدم ... نذر كردم كه اگه روزي صاحب يه سگ بشم 5000 تا صلوات بفرستم !!!! گمون كنم تا صلواتام تموم شه بدبخت به ديار باقي بپيونده [قهقهه] شوخي كردم ... [پلک]

اسپايدر گرل

آهان راستی من یه سایت میشناسم که یه فقیه مطالبش رو مینویسه . از سگ ها صحبت میکنه ... بهتره دیدت رو نسبت به این موجودات با وقار و دوست داشتنی تغییر بدی اینه سایتش : www.creatures.blogfa.com