هیچ باغبانی را سرزنش نمی کنند که چرا دور باغ خود حصار و پرچین کشده است، چون باغ بی دیوار از آسیب مصون نیست و میوه و محصولی برای باغبان نمی ماند.

 هیچ کس هم با نام (آزادی) دیوار خانه خود را بر نمی دارد

و شبها در حیاطش را باز نمی گذارد، چون خطر رخنۀ دزد جدی است. هیچ صاحب گنج و گوهری هم گوهرهای خود را بدون حفاظ در معرض دید رهگذران نمی گذارد تا بدرخشد، جلوه کند و چشم دل برباید، چون خود گوهر ربوده می شود.

 گوهر هر چه قیمتی تر باشد، در صد مراقبت از آن بالاتر می رود،

هر چه که نفیس تر باشد بیم ربودن و غارتش بیشتر است و مواظبتش لازم تر.

 گوهر عفاف را به بهای چند نامه و نگاه و لبخند نفروشند.

 زن، به خاطر لطافتی که دارد نباید در تیررس دست های خشن کامجویان دیوسیرت که نقاب مهربانی و عشق به چهره دارند، پژمرده شود و پس از آنکه گل عصمتش را چیدند او را دور اندازند، یا زیر پایشان له کنند.

اگر در مقابل پنجره خانه ات تور نزنی، از نیش پشه ها و مزاحمت مگس

ها در امان نخواهی بود.

وقتی راه پشه ها را می بندی، خود را مصون ساخته ای نه محدود و زندانی. وقتی در خانه را می بندی یا پشت پنجره اتاقت پرده می آویزی، خانه خود را از ورود بیگانه و نگاه های مزاحم در پناه قرار داده ای،نه که خود را در قید و بند و حصار افکنده باشی. اگر برای ایمنی از خطرها و اسودگی از مزاحمان، خود را بپوشانی، نه کسی ایراد می گیرد و نه اگر هم ایراد بگیرد، اعتنا می کنی، چرا که سخنش را بی منطق و نا آگاهانه می دانی و می بینی.

اینکه دل باید پاک باشد بهانه ای برای گریز جاهلانه از همین مصونیت است و آویختن به شاخه لاقید، وگرنه از دل پاک هم نباید جز نگاه پاک و رفتار پاک برخیزد.

ظاهر آینه باطن است و … ( ازکوزه همان برون تراود که در اوست.)تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٦ | ۳:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : نوکران بی بی سلام الله علیها | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.